Сьогодні до нас завітала Брацюнь Олександра, викладач кафедри паліативної та хоспісної медицини НМАПО імені П.Л. Шупика. В рамках проекту співпраці Центру розвитку медсестринства (МОЗ України) та Національного інституту раку.
![?](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tac/1/16/1f4cc.png)
Тема семінару: “Практичні аспекти розмови з важкохворими та вмираючими”
![?](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t72/1/16/1f538.png)
Сьогодні медсестра в Україні опікується 20-50 пацієнтами, її колега в Європі — 5.
Тож необхідно переглянути нормативи штатів медсестринських кадрів (у бік збільшення), зменшити кількість пацієнтів, яких обслуговує одна медсестра. І дуже важливо, щоб у процесі оптимізації лікарняного ліжкового фонду не скорочувалась кількість посад акушерок, медичних сестер, фельдшерів і молодших медсестер: вони і без того максимально «урізані».
![?](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t72/1/16/1f538.png)
Більше того, штати медичних сестер у стаціонарах потрібно збільшити й запровадити двоступеневу опіку над пацієнтами, яку б проводили медсестри І рівня підготовки та сестри-бакалаври (обов’язки між ними необхідно розподілити).
![?](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t72/1/16/1f538.png)
Догляд за пацієнтом (у тому вигляді, як це передбачають стандарти) у наших стаціонарах втрачений.
Ним займаються молодші медсестри, які не мають медичної освіти, ба навіть і родичі хворого.
![?](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t72/1/16/1f538.png)
Натомість догляд та опіка мають велике значення в лікуванні та одужанні хворого, підтримка важкохворого чи вмираючого пацієнта.
Особливе фізичне й емоційне навантаження — у медсестер реанімації та інтенсивної терапії.
Тож навчання дозволяє подолати ряд негараздів.