Напрямки науково-практичної роботи відділення:
• розробка та впровадження нових методів радіонуклідної діагностики та лікування;
• вивчення кінетики нових радіофармпрепаратів для діагностики та лікування онкологічних хворих з допомогою динамічних радіонуклідних досліджень;
• впровадження європейських протоколів застосування радіофармпрепаратів в діагностичному та лікувальному процесі;
• проведення науково-практичних конференцій з міжнародною участю з питань ядерної медицини та застосування нових технологій в діагностиці та лікуванні;
• організація діяльності служби ядерної медицини з залученням Українського Товариства фахівців з ядерної медицини.
Основні розробки:
• оптимізація радіойодтерапії та моніторингу хворих при комплексному лікуванні диференційованого раку щитоподібної залози;
• дослідження ефективності нових туморотропних радіофармпрепаратів для діагностики раку молочної залози та його поширеності;
• вивчення можливостей радіонуклідної терапії та діагностики в комплексному лікуванні та моніторингу хворих на медулярний рак щитоподібної залози;
• дослідження ефективності радіонуклідної терапії самарієм оксабіфором 153 Sm метастатичного ураження кісток при злоякісних пухлинах різної локалізації;
• розробка радіонуклідного моніторингу та створення діагностичного алгоритму для виявлення рецидивів і метастазів у хворих з йод-негативними формами диференційованого раку щитоподібної залози;
• розробка методу лікування пацієнтів з метастатичним, прогресуючим диференційованим раком щитоподібної залози, рефрактерним до лікування радіоактивним йодом.
У 2024 році завершена НДР присвячена новому для України напрямку — розробці радіонуклідного алгоритму діагностики йод-негативних метастазів ДРЩЗ та оцінці ефективності лікування РРДРЩЗ з допомогою радіонуклідних детермінант.
За останні 3 роки виконання НДР опубліковані наступні роботи:
1. Радіонуклідний діагностичний алгоритм для виявлення рецидивів і метастазів у хворих з йод-негативними формами диференційованого раку щитоподібної залози// Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. 2021 – Вип.25.- с.579-591// Солодянникова О.І., Кметюк Я.В., Даниленко В.В.Сукач Г.Г.(Scopus).
2. Современные подходы к лечению дифференцированного рака щитовидной железы, рефрактерного к радиойодтерапии // Променева діагностика, променева терапія, 2021. – №1. – с. 35-48// Джужа Д.О.,Мясоєдов С.Д.(фахове видання).
3. Позитронно-емісійнаемісійна томографія у виявленні йод-негативних рецидивів і метастазів у хворих на диференційований рак щитоподібної залози//Клінічна онкологія.2021-Т.11,№1.- с.1-3// Солодянникова О.І., Кметюк Я.В., Даниленко В.В.Сукач Г.Г., Мануляк Л.Я.(фахове видання).
4. Радіонуклідний моніторинг таргетної терапії йоднегативного диференційованого раку щитоподібної залози // О. І. Солодянникова, Я. В. Кметюк, В. В. Даниленко, Г. Г. Сукач//Український радіологічний та онкологічний журнал.2021-Вип.1.-с.141-155(Scopus).
5. Формування радіойодорезистентності у хворих на диференційований рак щитоподібної залози та можливості її прогнозування. Використані дані літератури та власних досліджень// Клінічна онкологія. 2023. Т. 13, №2 (50). С. 134-136. Солодянникова О.І., Зелінська Г.В., Даниленко В.В. (фахове видання).
6. Радіофармпрепарати на основі інгібіторів фібробласт-активуючого протеїну в онкологічній практиці// Проблеми радіаційної медицини і радіобіології. 2023. Вип. 28. 49-64. Джужа Д.О., Мясоєдов С.Д. (Scopus).
7. Dzhuzha D. Predicative meaning of radioiodine pharmacokinetics indices for evaluation of radioablation efficacy of thyroid residuum in patients with differentiated thyroid cancer. // International Journal of Biomedical Engineering and Clinical Science 2023 9(3): 56-59. Dzhuzha D. (Scopus).
8. O.D. Radiopharmaceuticals based on antagonist of chemocine receptor CXCR4 diagnostics and treatment of oncological diseases. Проблеми радіаційної медицини і радіобіології. 2024. Вип. 29. (Scopus).
9. Виданий інформаційний лист «Ефективність таргетної терапії йод негативного раку щитоподібної залози та можливості методів радіонуклідної діагностики в її оцінці»// ДНП «Національний інститут раку», д. м. н., проф. Солодянникова О.І. , д. м. н., проф. Сівак Л.А. к. м. н. Кметюк Я.В., к.м.н. Даниленко В.В., Туріцина В.Л.
На вищезгадану тему за останні 3 роки зроблено 14 доповідей на конференціях «Сучасні досягнення ядерної медицини», доповіді у вигляді тез опубліковані в інформаційно-аналітичному бюлетні «Радіологічний вісник», Першій конференції тиреоїдологів України та UpToDate 5.0. Доповіді зроблені виконавцями НДР. Всі доповіді у вигляді тез опубліковані в збірниках матеріалів конференцій.
Одержані три акти впровадження за результатами виконання НДР з інших лікувальних закладів онкологічного профілю: КНП «Київський міський клінічний онкологічний центр» радіологічне відділення відкритих ізотопів, Інститут ендокринології та обміну речовин ім. акад. Комісаренка АМНУ, відділення радіонуклідної діагностики та терапії РФП у відкритому вигляді, КНП «Обласний клінічний онкологічний центр Кіровоградської обласної ради»відділення радіонуклідної діагностики та терапії.
У відділення склалось багаторічне та продуктивне співробітництво з Міжнародним Агентством з атомної енергії (МАГАТЕ) і з 2006 року виконувались проєкти міжнародного науково-технічного співробітництва, внаслідок яких відділення на безоплатній основі одержало нову сучасну гама-камеру та набір лабораторного і дозиметричного обладнання. У останні роки на базі НІР та за активної участі відділення ядерної медицини (проф. Солодянникова О.І. за наказом МОЗ України була координатором роботи Місії) була проведена Місія МАГАТЕ з вивчення стану онкологічної та радіологічної служби в Україні.
Науково-дослідне відділення радіонуклідної діагностики та терапії РФП у відкритому вигляді є комплексним, оскільки до його складу входить діагностичний блок (дві гама-камери, апаратура для радіоімунних “in vitro” досліджень і переносний гама-лічильник для інтраопераційних досліджень) та стаціонар для радіойодтерапії раку щитоподібної залози, лікування кісткових метастазів та нейроендокринних пухлин.
На теперішній час колективом лікарів відділення продовжується діагностичне обстеження цієї категорії хворих та їх лікування. В науковому плані можливе вивчення комплексної радіонуклідної діагностики метастазів та оцінки ефективності лікування високо диференційованих нейроендокринних пухлин.
Актуальність такого напрямку пояснюється тим, що кількість нових хворих на НЕП в Україні щорічно може досягати до 3 000 випадків, а загальна кількість хворих з НЕП може становити 30 тисяч (0,34 на 100 тисяч населення відповідно). (National Cancer Register of Ukraine 2022).