Фотодинамічна терапія (ФДТ) – метод лікування передпухлинних захворювань і злоякісних новоутворень, заснований на використанні двох компонентів – фотосенсибілізатора (спеціального лікарського засобу) і лазерів, що генерують випромінювання з певної довжини хвилі.
Показаннями для застосування фотодинамічної терапії є:
1. Рак шкіри (базальноклітинний, плоскоклітинний).
2. Внутрішньошкірні метастази меланоми шкіри.
3. Внутрішньошкірні метастази раку молочної залози.
4. Внутрішньошкірні метастази раку гортані.
5. Інтраепітеліальні неоплазії піхви та вульви (I-IIIст.)
6. Злоякісні пухлини головного мозку (в складі комбінованого лікування).
7. Цервікальні інтраепітеліальні неоплазії (I-IIIст.).
Як діє фотодинамічна терапія?
Після введення фотосенсибілізатора в організм пацієнта і його активації лазерним випромінюванням в патологічних клітинах і тканинах запускаються реакції, результатом яких є порушення кровопостачання патологічних тканин і їх подальшим руйнуванням і загибеллю.
Що відбувається під час ФДТ?
Під час фотовипромінювання ряд пацієнтів відчуває печіння і біль різної інтенсивності. Для усунення больових відчуттів використовуються наркотичні і ненаркотичні аналгетики в поєднанні з седативними препаратами. Больовий синдром може зберігатися до 3-5 днів.
Що відбувається після ФДТ?
Після ФДТ в зоні фотовипромінення розвивається помірно-виражений набряк м’яких тканин і через 24-72 год. починає формуватися зона фотохімічного некрозу. Як правило, через 7-10 днів після ФДТ формується струп (кірочка) чорного або коричневого кольору. Струп самостійно відторгається через 20-30 днів після проведеного лікування. У зоні лікування формується сполучнотканинний рубець (для захворювань шкірних покривів) або відбувається епітелізація поверхні рани (для патології слизових оболонок). Загоєння ран відбувається з хорошим функціональним і косметичним результатом.
На сьогодні фотодинамічна терапія активно застосовується в практичній медицині США, Японії Південній Кореї, Китаї, Австрії, Німеччині, Італії, Нідерландах, Норвегії, Швеції, Швейцарії, Великобританії, Бразилії та ін.
Переваги ФДТ:
1. Органозберігаючі метод лікування.
2. Мінімальна токсичність для нормальних тканин.
3. Незначний ризик виникнення вираженого больового синдрому.
4. Незначні системні ефекти.
5. Відсутність механізмів первинної та набутої резистентності.
6. Можливість амбулаторного лікування.
7. Можливість комбінації з іншими методами лікування.
8. Зручність застосування при множинних осередках.
9. Хороші косметичні результати.
Метод ФДТ довів свою високу ефективність в рамках наукових та клінічних досліджень при лікуванні дистрофічних захворювань вульви (лейкоплакія, дисплазія), лейкоплакії слизової оболонки роту, меланоми хоріоідеї середніх розмірів.