До відділення онкоортопедії, м’яких тканин і шкіри звернувся пацієнт 40 років після обстеження було встановлено з діагноз «Остеосаркома правої гомілки». Чоловік проходив лікування згідно з протоколами та у зв’язку з ускладненням хвороби було проведено операцію з ампутації правої кінцівки.
У відділення психологічної допомоги НІР звернулася дружина пацієнта зі скаргами на тривожний стан і порушення сну у її чоловіка.«Після операції важко позбутися відчуття, що болить ампутована нога, а стопа як – ніби повернута і затиснута в лещата. А ще буває свербіж, тільки неможливо почухати! » – розповідає пацієнт.
Подібні відчуття і болі після ампутації кінцівки називаються фантомними.
Фантом – в перекладі з грецького означає «привид, уяву».
У медицині слово «фантом» має відношення до помилкового відчуття присутності втраченої частини тіла. Найбільш часто це стосується ампутованих кінцівок.Вперше це явище описав французький хірург Амбруаз Паре в 16 столітті.Після ампутації приблизно у 70 – 98% пацієнтів виникає ілюзія присутності ампутованої кінцівки – фантомної кінцівки.Пов’язано це з тим, що в корі головного мозку існує генетично обумовлена нейронна мережа для схеми тіла.На жаль, у фантомної кінцівки дуже часто можуть виникати больові відчуття. Пацієнти описують фантомний біль, як поколювання, прострілювання, пульсацію, печіння, стискання і “затискання в лещата”.Для лікування фантомних болів існує ефективний нейропсихологічний метод – дзеркальна терапія.Відкрив метод в 1995 році професор В.С.Рамачандран, індійський невролог, психолог, доктор медицини, доктор філософії, директор Дослідницького центру вищої нервової діяльності (Center for Brain and Cognition), професор психології та нейрофізіології Каліфорнійського університету (Сан-Дієго).Метод заснований на зорової ілюзії присутності ампутованої кінцівки: мозок, отримуючи незгоди сигнали від органу зору та органів чуття, перестає посилати больові імпульси в фантомну кінцівку.«Якби мені розповіли, що таке може бути – не повірив би!» – пацієнт дивився на відображення лівої ноги в дзеркалі, і йому здавалося, що права нога, ампутована два тижні тому, як і раніше є частиною його тіла.І можна її зігнути в коліні, поворушити стопою і пальцями. І поки триває ця ілюзія, кудись відступає біль.З пацієнтом до моменту виписки проводилися сеанси дзеркальної терапії (всього 7 сеансів). Під час сеансу біль була відсутня, також спостерігалося зниження інтенсивності больових відчуттів і дискомфорту в фантомної кінцівки в решту часу. Покращився сон і емоційний стан.Пацієнту було рекомендовано продовжувати дзеркальну терапію після виписки.Запрошуємо наших пацієнтів звертатися до фахівців відділення психологічної допомоги.
вул.Ломоносова 33/43пансіонат, 4 поверх
завідувачка відділення
Олександра Чекмарева
[email protected]
+380 63 955 03 36