Саме з цигарками пов’язані більше двох третин усіх смертей від раку легенів в світі. Зокрема в Україні – це третя за поширеністю причина передчасної смертності.
Для того, щоб якнайбільше поширити інформацію про небезпеку тютюну і розповісти про його негативний вплив на здоров‘я, щорічно 31 травня у всьому світі відзначають День боротьби з тютюнопалінням. Його встановила Всесвітня організація з охорони здоров’я.
Профілактика куріння – один з найважливіших пріоритетів сучасності, стверджують фахівці, адже рак легенів, безсумнівно, «створила» собі сама людина. Довгий час людство не хотіло визнавати, що причиною цієї хвороби є саме куріння тютюну. Сьогодні ж це – доведений факт. Не переконали? Тоді приведемо ще статистичних даних.
Останнім часом у світі щорічно виявляють понад 2,1 мільйонів випадків легеневого раку, а за 100 років захворюваність на нього зросла більш ніж в 14 тисяч разів. Цей вид раку, як і раніше, залишається головним «кілером», відповідаючи за 26% онкологічних смертей пацієнтів обох статей і суттєво випереджаючи рак інших локалізацій. Це цифри від Всесвітньої організації охорони здоров’я. А ось вже дані від Національного інституту раку України: 70 % пацієнтів цього центру – це курці зі стажем, які палять від одного до десяти років. За словами директора Національного інституту раку Андрія Федоровича Шипко, українці, які палять більше одного року і викурюють більше однієї пачки цигарок в день, мають ризик розвитку раку легенів в рази більше, ніж ті, які ніколи не тримали в руках цигарку. Якщо людина палить більше 10 років і їй вже виповнилось 45-ть, шанс захворіти легеневим раком збільшується в двадцять, а то й в тридцять разів! Тільки уявіть собі ці цифри! Проте якщо мова йде про курця, якому ще не виповнилось 30-ть років, його шанси захворіти, відповідно, зменшуються в двадцять-тридцять разів. Чи не вагомий аргумент кинути палити саме зараз? Додамо, що згідно з офіційною статистикою, в Україні палять 25-30 відсотків населення, за неофіційною – всі 40, а то й 50%.
Приведемо ще декілька медично доведених фактів. Легеневий рак – не єдиний, до якого може призвести паління. Серед видів раку, які можуть виникати через куріння, є ще й такі, як рак ротової порожнини, гортані або носоглотки, стравоходу, сечового міхура, нирок та сечоводу, шлунку, підшлункової залози або печінки, шийки матки та яєчника, кишечника, а також гострий мієлоїдний лейкоз. Окрім раку куріння може призводити також і до захворювань дихальних шляхів, серцево-судинної системи, остеопорозу, катаракти або й сліпоти, пародонтозу, безпліддя та імпотенції. Рак не зупиняє ні соціальне, ні матеріальне становище своєї жертви.
В 56 років від раку підшлункової залози помер геніальний Стів Джобс, від цієї ж хвороби в 72 роки пішов з життя актор Марчелло Мастроянні. В 70 років від раку легенів помер джазовий вокаліст Джо Кокер, в 57 – голлівудський актор Патрік Суейзі, в 65 – мультиплікатор Уолт Дісней. Продовжувати? З точки зору медицини нікотин – це повільно діюча отрута, що руйнує весь організм. Тютюновий дим є прикладом своєрідної фізико-хімічної системи, що складається з повітря і зважених в ньому продуктів його горіння. Це тверді частинки і крапельки рідини, розміри яких становлять частки мікрометра. Число таких частинок в димі однієї сигарети вимірюється десятками і сотнями тисяч мільярдів! І всі ці частки направляються в легені!!! Дуже часто куріння викликає хронічні бронхіти, які супроводжуються сильним кашлем. Він може свідчити про рак легенів. Проте кашель часто перекриває клінічну картину розвитку пухлини, розповідає завідуючий відділення пухлин легень та середостіння, заслужений лікар України Богдан Онуфрійович Бористюк. Тому рання діагностика і адекватне обстеження – це вторинний метод боротьби з раком після профілактики. За словами фахівця, якщо курцю вже виповнилось 45-ть років, йому потрібно обов’язково і регулярно проходити скринінг. Адже рак дуже рідко виникає раптово.
І наприкінці ще один стовідсотковий факт: вже через 12 годин після останньої викуреної цигарки організм починає відновлюватися та ризик захворіти на рак знижується. Тому повнавідмова від куріння — найкраще, що ми можемо вдіяти для нашого організму.Ніколи не пізно!