Вчені з Південної Кореї пропонують лікувати рак з допомогою нанотехнологій

Дослідники Інституту фундаментальних наук Південної Кореї створили ефективний спосіб боротьби із раковими клітинами. Результати їх досліджень були опубліковані в журналі Nature Nanotechnology 16 березня 2020 року.

Мова йде про використання наночастинок, що руйнують стінки лізосом та призводять до смерті клітин. Подібні дослідження вже проводились раніше, проте до цього часу вибірковість такої методики була досить низькою. Тобто її використання призводило також до загибелі значної частини здорових клітин.

«Лізосома – це специфічна органела (складова клітини), яка наявна в усіх клітинах ссавців, за винятком еритроцитів, і, відповідно у клітинах злоякісних клітин. Однією із функцій лізосоми є руйнування клітини, коли вона припиняє виконувати функції корисні для організму або “старіє”. Простими словами лізосома є мішечком, що заповнений ферментами, які здатні розчиняти більшість внутрішньоклітинних “забрудників”. В останні роки з’явилося багато робіт, що присвячені особливості будови органел у клітинах пухлини. Так, Colin Fennelly and Ravi K. Amaravadi в 2017 році в журналі Methods Mol Biol повідомили про те, що лізосоми в раковій клітині є більш вразливі і легше піддаються руйнуванню. Ідея нового методу полягає в тому, щоб дестабілізувати цілісність стінки за допомогою заряджених частинок, та направити ферментативну активність лізоми на ракову клітину, без впливу на зовнішнє навколоклітинне середовище», – пояснює лікар-онколог Національного інститут раку Вероніка Пацко.

Вчені провели дослідження in vitro на 13 підтипах злоякісних пухлин, зокрема саркоми, меланоми, раку молочної залози та легенів. А також на 4-х типах неракових клітин.

«Наночастинки були ефективні проти всіх 13 досліджених злоякісних колоніях клітин При цьому здорові клітини не постраждали», – цитує першу авторку дослідження Магдалену Барковську видання Newatlas.

Чому це важливо

Дослідники стверджують, що лізосоми ракових клітин більш чутливі до впливу наночасток. Але найскладніше було підібрати таку молекулярну структуру останніх, що мала б комплементарність саме до них, не утворюючи зв’язки із стінкою нормальних лізосом.

Найбільш ефективними виявилися частки із співвідношенням позитивно-заряджених та негативно-заряджених лігандів 80:20 відповідно. Саме до них найбільш чутливі ракові клітини, але нечутливі здорові.

Зображення: twitter.com/ibs_media

Варто наголосити, що, незважаючи на оптимістичні результати, дане дослідження знаходиться лише на лабораторній фазі, наступним етапом є дослідження роботи методу на тваринах, тільки після цього можна буде робити прогнози щодо можливості застосування нового типу лікування у людей.

Читайте также: