Вчені підтвердили можливість діагностики раку за аналізом крові

Американські вчені провели дослідження та підтвердили ефективність новітньої системи діагностики раку за аналізом крові. В окремих випадках її точність досягала 100%. Загалом же науковці дослідили 6 689 зразків, зокрема 2482 пацієнтів з підтвердженим діагнозом рак. Результати їх роботи були опубліковані в журналі Annals of oncology 30 березня 2020 року.

Суть методу полягає у пошуку в крові людини фрагментів ДНК ракових клітин, які потрапляють туди після загибелі. Оскільки раніше проведені дослідження довели унікальність геному різних типів ракових клітин, тест дозволяє не тільки виявити ознаки злоякісних пухлин, але й вказати медикам, де саме розвивається новоутворення.

Складність полягає у тому, що знайти дуже нечислені безклітинні нуклеїнові кислоти (cfNAs), тобто ті самі фрагменти ДНК та РНК ракових клітин, в крові людини дуже важко. І головна інновація полягає у створенні такої системи аналізу, яка б могла виявити ці частки достатньо ефективно. Причому вже на початкових стадіях захворювання, коли воно часто проходить без будь-яких симптомів.

З іншого боку вченим потрібно зібрати достатню кількість зразків крові здорових та людей із клінічно підтвердженим діагнозом, щоб навчити комп’ютерні системи розрізняти різні генотипи ракових клітин.

Наразі вчені провели тестування зразків крові людей, хворих на 50 різновидів раку. Зокрема найбільш розповсюджених раку молочної залози, колоректального раку. Та таких, що майже не діагностуються на ранніх стадіях. Наприклад, система коректно розпізнала 63% пацієнтів із раком підшлункової залози із І стадією захворювання. Та 100% – на IV стадії.

Щоправда, дослідження наразі знаходиться лише на початковій стадії. Й поки зарано говорити про використання нової технології у медичній практиці. Наразі вчені лише готуються до перших розгорнутих клінічних досліджень.

«Це вочевидь дуже обнадійливі результати, що підтверджують перспективність методики виявлення раку за фрагментами ДНК ракових пухлин. І якщо їх вдасться повторити, або навіть покращити на наступних стадіях досліджень, це може стати повноцінною революцією у лікуванні раку. Навіть за нинішніх результатів методику вже можна використовувати у скринінгових програмах для раннього виявлення онкозахворювань. Це дуже важливо, адже ефективність специфічного лікування сильно залежить від того, наскільки рано вдається встановити діагноз», – пояснює заступник директора Національного інституту раку Андрій Лукашенко.

Читайте также: