Психоонкологія

20-21 вересня у Національному Інституту Раку відбулась ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Психоонкологія-2019» за участі кафедри загальної і медичної психології Національного медичного університету імені О.О.Богомольця.

Серед спікерів конфереції була й Голова громадської організації “Афіна. Жінки проти раку” Ніна Резніченко. Ця пацієнтська організація підтримує українських онкопаціенток, в тому числі тих, хто лікується в Інституті. Серед 546 жінок спільноти було проведене опитування. Учасниці опитування з власного досвіду знають, що таке діагноз “рак” та як лікування змінює спосіб життя і характер людини.

? Серед топ-3 найбільш хвилюючих та складних питань онкохворі виділили:

1. Стан психологічної допомоги у країні.
Як виявилось шляхи психолога та пацієнта не перетинаються. 64% жінок відповіли, що не знають, чи працює психолог в онкоцентрі, а 15% відповіли, що такого спеціаліста клініка немає. При цьому, 79% жінок підтвердили своє бажання звернутися по допомогу, але зробили це лише 24%. І це коли, третина опитаних через хворобу була вимушена залишити роботу, у інших розпалися сім’ї і майже половина оцінює свій психологічний стан, як депресію.

2. Відношення «пацієнт-лікар».
39 % опитаних жінок відповіли, що мають складнощі через:
▫️ Неможливість отримати від лікаря чітку та вичерпну інформацію про діагноз, обстеження та лікування.
▫️ Людській фактор та складність професії онколога. Як наслідок грубе та байдуже відношення медичного персоналу до хворих.
▫️ Бажання отримувати гідне лікування не за рахунок «благодійних внесків та подяк».
▫️ Відсутність можливості отримати оперативну інформацію та допомогу.

3. Серед найбільш хвилюючих тем обговорення з онкопсихологом під час опитування були обрані:
▫️ Подолання страхів: болю, безпорадності, рецидиву, смерті.
▫️ Як налаштуватися на майбутнє?
▫️ Як прийняти зміни свого тіла, підняти самооцінку, полюбити себе?
▫️ Соціалізація після діагнозу: як перебудувати відносини концентруючись на особистих інтересах?
▫️ Де брати ресурс і мотивацію для боротьбу за життя. В чому сенс життя?

Дійсно, хворий потерпає від численних побічних явищ лікування та психічних змін (перебування в лікарні, матеріальні труднощі, придбання дорогих ліків та спеціального харчування, поїздки на консультації та лікування в інших містах…).

Тривога, напруга, страх, збудження, депресія, надія є звичайними реакціями для багатьох пацієнтів. Ці психічні порушення не є приємними, але хворий може впоратися з більшістю труднощів, налаштовуючись на власне оптимістичне ставлення до них і правильну поведінку.

Необхідно пам’ятати, що Ви не самотні і переважна більшість хворих успішно впоралися з аналогічними почуттями і проблемами.

? Щодо до простих, але дієвих психологічних прийомів, дотримуючись яких Ви полегшити процес лікування:

?️ Призначайте свої найважливіші справи на ті дні, коли Ви відчуваєте себе задовільно.
?️ Знайдіть собі нове захоплення, цікаву справу, опануйте творчі навички.
?️ Ставте перед собою реальні цілі. Швидкість та невдалі спроби можуть привести до втрати мужності.
?️ Прагніть робити ранкову гімнастику. Фізичні вправи допоможуть звільнитися від напруги і тривоги, поліпшити апетит. Порадьтеся зі своїм лікарем щодо програми вправ.
?️ Медитуйте – це дієвий метод розслаблення та відволікання уваги. Або заведіть собі чотириногого друга і гуляйте з ним 2-3 рази на день.
?️ Пам’ятайте, що правильне харчування відіграє дуже важливу роль. Ваш організм вимагає достатньої кількості їжі для підтримки життєдіяльності організму і відновлення тканин, пошкоджених лікуванням.
?️ Пам’ятайте про кінцеву мету Вашого лікування. Цілеспрямованість допоможе зберегти в собі позитивне ставлення до життєвої ситуації.
?️ З’ясуйте все, що Вас цікавить про лікування Вашого захворювання. Це допоможе зменшити тривогу і страх невідомого. Заведіть журнал або щоденник на час Вашого лікування. Фіксуйте зміни, що відбуваються з Вами. Запитуйте лікаря при нагоді.
?️ Вірте у себе навіть в найважчі періоди лікування. Приділяйте більше уваги своєму зовнішньому вигляду. Все, що Ви робите для себе, допомагає відчувати свої можливості в подоланні життєвих перешкод.
?️ Якщо ви швидко втомлюєтеся, обмежте активні дії. Намагайтеся виконувати тільки ті справи, які мають для Вас найбільше значення.

Читайте также: