Запис
до лікаря
×

Адреса:
03022, м. Київ, вул. Юлії Здановської (Ломоносова), 33/43

Колл-центр
+38 (044) 334 64 18;

Підписуйтесь на наші новини: 


Противопухлинні вакцини



У Національному Інституті Раку розроблена дендритноклітинна аутовакцина як ад’ювантний засіб для профілактики рецидивів і метастазів.

Результати клінічних досліджень показали, що курсове лікування хворих на не дрібноклітинний рак легень вакциною не супроводжується розвитком будь-яких істотних побічних або токсичних реакцій і сприяє суттєвому покращенню 5-10-річної виживаності й збільшенню тривалості безрецидивного періоду у хворих НДРЛ IIБ-IIIА стадій.

У 2017 р. директор Національного Інституту Раку д.м.н. Колеснік О.О. та завідувач н/д лабораторії НІР д.б.н. Храновська Н.М. за розробку вакцини одержали Державну премію України у галузі науки й техніки.

Розроблені технології, продукти та методи імунотерапії із їхнім застосуванням захищені патентами України. Докладніше про ефективність та результати досліджень протипухлинної вакцинотерапії на основі дендритних клітин у хворих зі злоякісними захворюваннями за посиланням 

Розробка, обґрунтування та оцінка ефективності протипухлинної вакцинотерапії.

Найбільшим досягненням сучасної онкології є розробка і впровадження в клінічну практику різних біопрепаратів, що сприяють створенню протиракового імунітету. Прогрес світового суспільства в даному напрямку складає  34%   у порівнянні з  14% в основних галузях терапії раку.

Торік інноваційною розробкою у сфері клітинних методів лікування визнали Т-клітинну терапію, що дозволяє перепрограмувати T-клітини імунної системи пацієнта для пошуку та видалення пухлинних клітин.

Протягом багатьох років розробкою протипухлинних вакцин на основі клітинних технологій  займається Національний Інститут Раку. Вже  розроблено  протипухлинні вакцини на основі ДК (дендритних клітин) для лікування хворих на рак легені, рак яєчника, грудної залози, нирки, підшлункової залози та ін. Лабораторією Інституту проведені масштабні доклінічні та ряд клінічних досліджень, які показали високу ефективність запобігання розвитку рецидивів і метастазів.

Протипухлинні вакцини мають значні переваги в порівнянні з хіміотерапією, серед яких:

  • виключно низький рівень побічних ефектів і ускладнень, що забезпечує високу якість життя хворих,
  • індивідуалізований підхід до лікування,
  • конкурентна вартість лікування,
  • висока клінічна ефективність.

У провідних онкологічних клініках світу біопрепарати вже використовуються  в якості четвертої терапевтичної модальності.

Характеристика інноваційної вакцини, розробленої у Національному Інституті Раку

Вакцину виробляють після хірургічного лікування хворого з використанням отриманого в процесі операції пухлинного матеріалу, а також клітин, генерованих з моноцитів крові пацієнта.

Інноваційність  вакцини полягає у використанні модифікованих  мікрочастинок  пухлинної тканини  для навантаження ДК пухлинними антигенами. Для їх одержання був  розроблений мікро-вібраційний реактор з асинхронним двигуном, що генерує магнітну левітацію мікрочастинок  пухлинних клітин після їх ліофілізації.  Для дозрівання ДК використовується комбінація агоніста TLR та інтерферону-α.  Цикл виготовлення вакцини триває 8 діб. Контроль ДК в препаратах включає оцінку ступеню їх зрілості за фенотипом, морфологічними параметрами та функціональною активністю. Клітинний препарат перевіряється на стерильність. Основні етапи виготовлення вакцини на основі ДК представлені на Схемі.

Вакцина застосовується як частина комплексного лікування онкологічних хворих для запобігання розвитку рецидивів і метастазів. Її застосування призводить до підвищення загальної ефективності терапії і збільшення тривалості життя хворих. Вакцина може використовуватися в комбінації з уже існуючими методами, в тому числі у пацієнтів, що мають протипоказання до проведення хіміотерапії. Відносна безпека методу контрастує з вираженими побічними ефектами хіміотерапії і променевої терапії. У той же час, вакцина не скасовує хіміотерапію, а створює нову нішу лікування хворих при істотному поліпшенні якості життя.

Результати наших розробок опубліковані більше, ніж у 200 зарубіжних працях та були представлені на міжнародних форумах, де вони одержали відзнаки:
– ESMO Scientific and Educational Conference (Budapest, Hungary, 2005);
– 9th International symposium on Targeted anticancer therapies (Paris, France, 2011);
– European Multidisciplinary Cancer Congress (Vienna, Austria, 2012);
– 12th International Symposium on Dendritic Cells (Daegu, Republic of Korea, 2012; );
– IASLC 15th World Conference on Lung Cancer (Sydney, Australia, 2013);
– 16th International Conference on Progress in Vaccination Against Cancer (Winchester, UK, 2016);
– IASLC 17th World Conference on Lung Cancer (Vienna, Austria, 2016) та інші.

У жовтні 2018 р. колектив Національного Інституту Раку отримав чергове міжнародне визнання розробки з імунотерапії – протипухлинної вакцини на основі дендритних клітин у хворих на недрібноклітинний рак легень від 

Міжнародної асоціації з дослідження раку легень/IASLC.

Стаття про протиракову імунотерапію

Якщо у Вас виникли питання телефонуйте або пишіть!
Храновська Наталя Миколаївна

Facebook

тел:+38067 978 89 89 (у робочі дні 9:00-17:00)