Небезпечне сонце – що треба знати про засмагу

Злоякісні новоутворення шкіри щороку забирають життя 1500 українців. 2/3 з них помирають з діагнозом меланома – вкрай агресивною і, на щастя, не надто поширеною формою захворювання.

У 2018 році такий діагноз отримали 2835 українців. Ще у 15,5 тисяч було виявлено інші злоякісні новоутворення шкіри.

Числені дослідження довели, що головним фактором, що збільшує ризик виникнення злоякісних новоутворень шкіри, є ультрафіолетове випромінювання. Особливо небезпечним сонце є для блакитнооких, рудих та світловолосих людей. Хоча й для людей із смуглою шкірою шкоди від сонця більше, аніж користі.

Що треба знати про засмагу

1. Безпечної засмаги не буває. Вже сам факт потемніння шкіри означає, що вона була атакована УФ випромінюванням. Адже саме воно стимулює генерацію меланіну. А оскільки вчені довели кумулятивний ефект УФ випромінювання, будь-яка засмага в якійсь мірі є небезпечною.

2. Статистично доведено, що опіки шкіри під сонцем, особливо в дитинстві, збільшують ризик виникнення усіх типів злоякісних новоутворень шкіри. У тому числі меланоми. Саме тому рекомендується змащувати шкіру дітей від 6 місяців захисними кремами.

3. Щодо останніх. Вони дійсно захищають шкіру. Але у випадку дотримання рекомендацій. Зокрема, користування кремами із ступенем захисту не менше 30 з одночасним захистом від UVA та UVB випромінення. Регулярне оновлення захисту – принаймні кожні 2 години та після кожного купання.

4. Так, засмага дійсно запускає механізм генерації вітаміну D. Проте останній можна отримувати з інших джерел: продуктів харчування або медикаментозно. Це значно безпечніше.

5. Солярії настільки ж небезпечні, як і звичайне сонце.

6. Найнебезпечніше сонце в Україні навесні та влітку в період з 10 ранку до 16 години. В цей час краще уникати потрапляння сонячних променів на шкіру.

Читайте также: