Національний інститут раку посилює напрям клінічних досліджень найновіших препаратів

14 лютого 2020 року спеціалісти Державного експертного центру МОЗ провели виїзну сесію в стінах Національного інституту раку (НІР) та видали 60 лікарям сертифікати відповідальних дослідників за міжнародним стандартом GCP (Good Clinical Practice). Про це повідомив заступник директора з організаційно-методичної роботи, д.мед.н. Андрій Лукашенко.

Сертифікація спеціалістів НІР дає можливість посилити напрям проведення клінічних досліджень найновіших препаратів та збільшити доступ пацієнтів до надсучасних методик лікування ряду онкологічних захворювань.

«Наша країна дуже цікава для провідних фармакологічних компаній світу з точки зору проведення клінічних досліджень, проте наразі імідж України в цьому питанні залишає бажати кращого. До прикладу, у сусідній Польщі наразі випробовується близько 1500 нових препаратів. У той час як в нашій державі – менше 100», – пояснює Андрій Лукашенко.

У той же час саме клінічні дослідження дуже часто є чи не єдиною можливістю для онкохворих отримати сучасне та ефективне лікування. Адже воно є повністю безкоштовним для пацієнтів та фінансується коштом організаторів дослідження. Основою сучасного підходу до клінічних випробувань – є прозорість і вільний доступ до інформації про кожне міжнародне дослідження на англомовному сайті clinicaltrials.gov . Відповідно інформація про клінічні випробування, що проводять в Україні, продубльована українською мовою на сайті Державного експертного центру України. А дослідження, що їх проводить НІР – на офіційному сайті закладу.

«У суспільстві є побоювання, що дослідження нових препаратів дуже небезпечні та за своєю суттю схожі на досліди над тваринами. Проте така думка не коректна. Мало того, що до перших досліджень за участю людей нові препарати проходять тривалі та ретельні дослідження в лабораторіях та на тваринах. Так ще й в Україні здебільшого проводять порівняльні випробування нових препаратів у комбінаціях із відомими схемами ліків попередньої генерації, що раніше пройшли дослідження і показали ефективність.

Окрім іншого, кількість клінічних випробувань на 100 тис. населення – це рейтинговий показник, що ілюструє рівень розвитку медицини в країні. Найвищим він є в провідних країнах заходу: Швейцарія (62,2), Сполучені Штати Америки (31,8). Україна (3,6), на жаль, посідає останні сходинки», – додає заступник директора з с організаційно-методичної роботи НІР.

Зауважимо, що усі дослідження проводяться за міжнародним протоколом із обов’язковим підписанням інформованої згоди кожного пацієнта. Тільки людина приймає рішення, чи брати участь у лікуванні із тестуванням нового препарату.

Наявність у закладі сертифікованих відповідальних дослідників – обов’язкова умова для проведення клінічних досліджень. Адже тільки лікарі, що пройшли навчання та отримали сертифікат, можуть гарантувати фармацевтичним компаніям проведення якісного та неупередженого дослідження.

«Наша мета – збільшити кількість досліджень, що проводяться у НІР у декілька разів у найближчі роки. Окрім іншого це дозволить збільшити доступ онкохворих до сучасних препаратів. Станом на кінець 2019 року Національний інститут раку проводив дослідження 13 препаратів. Серед яких є і препарати нового покоління – імунотерапії», – резюмував Лукашенко.

З повним переліком досліджень, що проводяться в Національному інституті Раку можна ознайомитись за посиланням.

Читайте также: