Колоректальний рак молодшає – дослідження вчених США

Згідно прогнозів Американського онкологічного товариства (American Cancer Society – ASC), цього року у Сполучених Штатах діагноз колоректальний рак буде встановлений в майже 148 тис. американців, 53 тис. помруть від цієї хвороби в 2020-му.

Сучасні прогнози онкологічної захворюваності в США стверджують, що майже 18 тис. нових випадків раку будуть діагностовані в людей до 50 років. Не дивлячись на широке розповсюдження програм скринінгу, які дали змогу виявляти потенційно небезпечні новоутворення на ранніх стадіях, і зрештою знизити показники захворюваності (в період з 2011 по 2016 рік – в середньому на 3,3% щороку у віковій групі 65+), кількість молодих людей, що хворіють на колоректальний рак навпаки збільшується. Цьогоріч 12% усіх нових випадків колоректального раку в США будуть діагностовані в людей молодше 50 років.

За оцінками ASC, середній вік хворих на рак товстої кишки за останні 15 років знизився з 72-х до 66 років. І продовжує падати. Причому аналогічні тенденції актуальні не тільки для Сполучених Штатів, але й для більшості розвинутих країн.

Чому молодшає колоректальний рак – достеменно не відомо. Специфічних досліджень цього феномену нараз не існує. Проте дослідники висловлюють декілька гіпотез. Ймовірно, збільшення випадків колоректального раку у людей молодше 50 років пов’язане з раціоном харчування та способом життя.

Ще одним поясненням можуть слугувати зміни у національних програмах скринінгу. Скажімо, у 2018 році ASC знизили рекомендований вік для проведення скринінгу в США з 50-ти до 45 років.

Слід відзначити, що в Україні взагалі не існує національної програми скринінгу колоректального раку. При тому, що колоректальний рак є одним із найрозповсюджених видів злоякісних новоутворень. Згідно даних Національного канцер-реєстру, в 2018 році показники захворюваності в нашій країні склали 24,7 випадків на 100 тис. населення, це відповідає приблизно 17 000 нових випадків раку товстої кишки в Україні щороку, з даної групи хворих більше ніж 30% помирають протягом 1-го року від встановлення діагнозу.

Показники смертності в Україні становлять 13,4 на 100 тис населення серед пацієнтів із раком ободової кишки та 11,7 випадки – із раком прямої кишки, що відповідає більше 9 000 смертей від колоректального раку щороку (Дані Національного канцер-реєстру України – 2018 р.) Основною причиною високої смертності від даного діагнозу в Україні є запізня діагностика.

«У багатьох розвинених країнах існують спеціальні скринінгові програми, головна мета яких виявити потенційно небезпечні новоутворення ще до того, як вони перетворюються на рак. Наразі команда Національного інституту раку працює над пілотним проектом із скринінгу колоректального раку. Але поки я рекомендую усім українцям старше 45 років самостійно здавати недорогий аналіз на приховану кров у калі раз на рік. Це простий, дешевий та досить ефективний спосіб виявити потенційну зауважив заступник директора з організаційно-методологічної роботи НІР Андрій Лукашенко.

Читайте также: