Генетика та зайва вага різко збільшують ризик колоректального раку в жінок

Рак товстої кишки, або колоректальний рак – традиційно займає перші місця в захворюваності, особливо в розвинених країнах серед населення із “європейським укладом життя”  

Певний генетичний склад та вищий за норму індекс маси тіла різко зільшують ризик виникнення колоректального раку. Такі результати отримали автори дослідження, яке було опубліковано у JNCI: Journal of National Cancer Institute.

Прямий зв’язок між зайвою вагою та ризиком виникнення колоректального раку доведений вже давно. Але тільки зараз вчені знайшли ще один фактор ризику.

Мова йде про різні варіації гену SMAD7, який бере участь у регуляції клітинної сигналізації, проліферації, диференціації та апоптозу клітин. Зокрема з’ясувалося, що СС-генотип разом із зайвою вагою дає стрімке зростання рівня ризику. Але виключно у жінок – жодного впливу у випадку із чоловіками вчені підтвердити не змогли.

Так ризик виникнення злоякісних новоутворень прямої кишки у жінок із генотипом СС з кожними 5-ма додатковими балами індексу маси тіла збільшувався на 24%.

Для порівняння аналогічний показник для генотипу СТ склав 14%. А для генотипу ТТ – лише 7%.

Хоча це не означає, що чоловіки із зайвою вагою зовсім не ризикують. Раніше проведені дослідження на 28 тисячах людей (14 тис із встановленим діагнозом та ще 14 тис – здорових) довели, що кожні додаткові 5 балів ІМТ в чоловіків збільшують ризик колоректального раку на 26% (відлік починають від нормального ІМТ=18,5).

Той самий показник для жінок без впливу фактору гену SMAD7 склав 14%.

Читайте также: