COVID-19 та рак. Оновлені рекомендації онкологам та пацієнтам

Європейська спільнота медичних онкологів оновила рекомендації для лікарів та онкохворих пацієнтів на час пандемії нової коронавірусної інфекції.

Окрім загальновідомих рекомендацій щодо важливості дотримання соціального дистанціювання та заходів гігієни, експерти ESMO приділили особливу увагу лікуванню онкологічних захворювань.

Головний висновок, якого дійшли в спільноті – припиняти специфічне протипухлинне лікування під час пандемії можна лише в окремих випадках.

І в деяких ситуаціях навіть підтверджений діагноз COVID-19 не є підставою для припинення специфічного лікування.

Ось ключові тези експертів ESMO:

–        Консультації пацієнтів рекомендується проводити онлайн. Якщо це можливо.

–        Рішення про початок або продовження лікування має обговорюватися як для неінфікованих пацієнтів, так і для SARS-CoV2-позитивних пацієнтів із незначними симптомами. За умови що за станом вони придатні до лікування та бажають зробити це після належного пояснення ризику та користі.

–        Потрібно чітко та зрозуміло пояснювати пацієнтам усі можливі наслідки відкладання лікування онкологічних захворювань та ризики його продовження у разі надто довгої перерви в курсі лікування.

–        Якщо планується місцеве лікування на ранній стадії (операція або опромінення), необхідно вивчити можливість відтермінування за принципом «чекати та спостерігати», або використовувати принцип пріоритетності лікування.

–        За можливості системну інфузійну (внутрішньовенну) терапію слід тимчасово перевести на таблетовану.

–        Розглянути можливість коротших або прискорених схем опромінення, за умови, що такі методики науково обгрунотовані та підходять до конкретного пацієнта.

ESMO також рекомендує дотримуватись багаторівневого підходу у лікуванні онкохворих з оцінкою пріоритетності. Останніх є три:

Пріоритет першого рівня. Стан пацієнта нестабільний та загрожує життю, або/та потенційний результат лікування дає змогу кваліфікувати його як високопріоритетний (наприклад, високі прогнози продовження життя, значне покращення якості життя).

Пріоритет другого рівня. Стан пацієнта некритичний, проте затримка із лікування більше 6 тижнів може призвести до погіршення загального результату лікування.

Низький пріоритет. Стан пацієнта стабільний, тому лікування можна відкласти. Та/або лікування не може дати суттєвого покращення прогнозу продовження життя або якості життя.

Зазначимо, що останні рекомендації перш за все стосуються країн із вкрай важкою епідемічною ситуацію, що супроводжується дефіцитом медичного персоналу та місць в лікарнях. Вони мають використовуватись лише у тих випадках, коли наявних ресурсів не вистачає для нормального обслуговування пацієнтів.

Національний інститут раку в той же час закликає онкохворих прислухатися до порад лише з перевірених джерел інформації. Та перед ухваленням остаточного рішення консультуватися із лікарем.

Слід пам’ятати: пандемія COVID-19 завершиться. Але онкологічні захворювання, лікування яких було перервано, на жаль, із великою ймовірністю матимуть продовження.

Саме тому онкологи в усьому світі не мають права зупиняти свою діяльність, продовжуючи боротьбу із непростою хворобою. Продовжуються і клінічні випробування, які є важливою складовою протипухлинного лікування, особливо у пацієнтів із поширеними формами злоякісних новоутворень.

ВООЗ, Європейська асоціація онкологів (ESMO), американське суспільство раку (NCCN) щоденно публікують удосконалені рекомендації щодо ведення пацієнтів групи ризику в умовах загрози інфекції. Зі свого боку лікарі Національного інституту раку ретельно дотримуються як цих рекомендацій, так і основ Доброї Клінічної Практики (GCP), зберігаючи та подовжуючи життя тим, хто наразі зник з уваги суспільства, не займаючи перші шпальти новин, а саме – пацієнтів, що дізналися про свій злоякісний діагноз.

Читайте также: