Побічні ефекти хіміотерапії #2

Хіміотерапія — це лікування злоякісних новоутворень, що включає застосування синтетичних засобів, речовин рослинного походження, гормонів та інших протипухлинних препаратів.

Гальмуючи розвиток пухлинних клітин, хіміотерапія здійснює побічні дії на нормальні тканини — кістковий мозок, слизову оболонку шлунково-кишкового тракту, фолікули волосся, шкіру, збільшує ризик інфекційних захворювань.

Щоб вразити якомога більше ракових клітин, протипухлинні препарати призначаються, як правило, в максимально припустимих дозах, що призводить до небажаних побічних ефектів.

❗Шкірні реакції
Реакція шкіри на хіміотерапію може варіюватися від її сухості і почервоніння до вугрової висипки. Деякі побічні реакції можуть виникати в процесі лікування або після нього. Не всі препарати для хіміотерапії викликають ураження шкіри. Якщо ж мають місце будь-які зміни стану шкіри, слід повідомити про це лікаря.

Більшість пацієнтів помічають легке утворення сонячних опіків навіть у хмарну погоду. У зв’язку з цим, при виході на вулицю відкриті ділянки шкіри треба захищати від впливу сонця.

Шкіру слід підтримувати досить зволоженою. Для цієї мети використовуйте спеціальні крема. Також може виникати сухість слизових оболонок. Наприклад, слизової оболонки статевих шляхів у жінок. Слід використовувати лубриканти (змазки) для статевої гігієни.

❗Реакції кісткового мозку
Кістковий мозок виконує кровотворну функцію. У ньому утворюються нові клітини крові — еритроцити, лейкоцити і тромбоцити. У зв’язку з тим, що клітини кісткового мозку інтенсивно діляться, кістковий мозок в значній мірі страждає від хіміотерапії, і утворення нових клітин крові зменшується.

Можна передбачити, коли настане максимальна дія препарату на кістковий мозок. Це зазвичай, у межах 7-14 днів від початку лікування. Саме в цей час кількість клітин в крові досягає свого мінімального значення, а потім починає поступово відновлюватися.

❗Лейкопенія, нейтропенія, інфекційні ускладнення
Лейкоцити, або білі кров’яні клітини, захищають організм від мікробів. Зниження їх числа послаблює імунний захист. В процесі хіміотерапії регулярно проводяться аналізи для контролю кількості лейкоцитів. Зниження їх нижче нормальних значень називають лейкопенією.

Одні з найголовніших лейкоцитів, які відіграють головну роль у захисті організму, — це нейтрофіли. Зменшення кількості саме цих клітин несе ризик розвитку інфекцій. У цей час найбільш високий ризик інфекційних ускладнень.

Як у повсякденному житті запобігти розвитку інфекційних захворювань та вчасно виявити інфекцію?

  1. Ретельно мийте руки з милом і теплою водою. Потрібно стежити за тим, щоб вся шкіра на кистях, включаючи нігтьові ложа і ділянки між пальцями була добре вимита;
  2. Уникати ушкоджень шкіри, бо дрібні порізи та подряпини в умовах нейтропенії можуть стати «вхідними воротами» інфекції. Якщо ж трапляється поріз, потертість або подряпина, це місце треба ретельно вимити водою з милом. Якщо поріз неглибокий, його можна очистити перекисом водню і накрити стерильною пов’язкою. Про серйозні пошкодження, особливо, якщо вони були забруднені землею, необхідно повідомити лікаря.
  3. Слід ретельно слідкувати за гігієною ротової порожнини, особливо коли виникає запалення слизової оболонки. Адже під час нейтропенії, саме мікроби, які живуть у ротовій порожнині, проникаючи через пошкоджену слизову та призводять до розвитку основної кількості інфекційних ускладнень.
  4. Протягом курсу хіміотерапії необхідно вимірювати температуру тіла кожен день в один і той же час.
  5. Якщо запланований курс хіміотерапії часто призводить до зниження рівня лейкоцитів та виникнення інфекцій на цьому фоні, Ваш лікар має запропонувати профілактичне введення препаратів, які стимулюють ріст нейтрофілів.

Інфекційні ускладнення можна розпізнати за такими ознаками: 

— лихоманка (підвищення температури),
— озноб,
— поява кашлю або зміна характеру мокротиння на тлі існуючого раніше кашлю,
— біль у горлі,
— діарея (більше 3 разів на день),
— біль або печіння при сечовипусканні.

При появі цих симптомів потрібно негайно звернутися до лікаря. Особливо, якщо при цьому рівень лейкоцитів знижений! У хворих з низьким рівнем лейкоцитів інфекції лікують антибіотиками.

Про інші побічні ефекти хіміотерапії ➡️ читати далі

Facebook
Twitter