Побічні ефекти хіміотерапії #4

Вам призначили лікування протипухлинними препаратами? Чого очікувати від хіміотерапії? Про які гематологічні ускладнення варто знати?

1 Серед побічних ефектів хіміотерапії виділяють анемію, слабкість, задишку, погану переносимість холоду і болі в грудях.

Такий стан визивається порушенням поділу еритроцитів, або в наслідок недостатності різних елементів (заліза, вітаміну В12, фолієвої кислоти).

Якщо зниження суттєве та потребує лікування, лікар має визначити чи є дефіцит певних речовин та відкоригувати його. Також частині пацієнтів призначаються препарати (еритропоетини), які стимулюють поділ клітин-попередників еритроцитів, збільшуючи їх кількість.

Гарна новина — кількість еритроцитів після хіміотерапії поступово нормалізується!

2 При хіміотерапії може порушуватися процес утворення тромбоцитів (клітини, які відповідають за згортання крові).

Серед симптомів тромбоцитопенії є тривала кровотеча при порізі, кровоточивість ясен після їжі або під час чищення зубів.
Дуже частою ознакою тромбоцитопенії є дрібні точкові синці на шкірі або слизовій оболонці рота.

Для запобігання кровотечі з порожнини рота рекомендують чистити зуби м’якою щіткою. Тим, хто використовує для очищення зубів спеціальну нитку, треба утриматися від її використання до відновлення кількості тромбоцитів. Зубні протези повинні бути добре підібрані і не натирати ясна. Після зняття протеза полоскати ротову порожнину антисептичним безспиртовим ополіскувачем (бо спирт сприяє висиханню слизової, що підвищує кровоточивість).

3

Інша ознака тромбоцитопенії — легке утворення синців.

Тож необхідно дотримуватися таких профілактичних заходів:
— уникати пошкодження шкіри та слизових оболонок (обережно обходити стільці та інші предмети),
— не користуватися бритвою (навіть електричною),
— не стригти нігті (користуватися пилкою),
— не виймати кірочки з носової порожнини.

SOS! Якщо виникає носова кровотеча, потрібно здавити ніздрі і закинути голову. При сильній кровотечі покладіть на область носа лід або серветку, змочену крижаною водою. Якщо пошкоджена шкіра: все місце кровотечі треба щільно притиснути і тримати не менше 10 хв., додатково прикладаючи лід. Якщо кровотеча не зупиняється протягом 30 хв., необхідно викликати «Швидку допомогу».

4 Кровотеча може виникнути в сечовому міхурі або в кишечнику, проявляючись домішкою крові в сечі або стільці.

В цьому випадку потрібно негайно звернутися до лікаря.

Важливо стежити, щоб не було запорів. При напруженні може статися розрив тонкостінних кровоносних судин в області прямої кишки, що призведе до гемороїдальних кровотечі. Для того, щоб стілець був регулярним, лікар може призначити проносні або інші препарати, які профілактично розм’якшують стілець.

Про інші побічні ефекти хіміотерапії ➡️читати далі

Facebook
Twitter