Побічні ефекти хіміотерапії #3

Чи Ви знаєте, як #хіміотерапія впливає на статеве життя?
Які побічні дії спостерігаються з боку шлунково-кишкового тракту?

Які органоспецифічні ускладнення є наслідками хіміотерапії?

 

1. Запори — ще один із можливих побічних ефектів хіміотерапії.
Якщо ця проблема була у людини до початку лікування, протиракові препарати можуть її посилити.

Найбільший ризик мають люди похилого віку і ті, хто їсть мало рослинної їжі.

Дотримуйтесь наступних правил і Ви знизити ризик появи запорів:
✔️більше рідини. Добова норма має становити не менше 8 склянок. Слід зауважити, що цей метод протипоказаний тим, хто має супутні захворювання (набряки, гіпертонія та ін.). В таких випадках лікар дає раду обмежити споживання рідини.
✔️менше жирів і більше рослинної клітковини. Поганий вплив мають жирне м’ясо, сир та солодощі. Корисно вживати страви з нежирної яловичини, птиці, риби, овочів, а також продукти, що містять мелені зерна злаків (геркулес, мюслі).
✔️щоденні прогулянки. Активний спосіб життя дозволяє значно знизити ризик запорів.
✔️ щоб викликати стілець, не треба сильно натуживаться, бо це може привести до розвитку геморою. Також лікарем можуть бути призначені проносні засоби.

Спостерігайте за роботою свого кишечника, що дозволить своєчасно знизити ризики розвитку запорів при хіміотерапії.

2. Причиною діареї є пошкодження нормальних клітин шлунково-кишкового тракту.
Виразність і ризик цього симптому індивідуальні. Раннє виявлення та початок лікування діареї дозволяє домогтися найбільшого успіху.

Ось деякі поради при порушенні стільця:
✔️необхідно заповнювати рідину, яку організм втрачає зі стільцем. Для цього треба випивати до 8-12 склянок рідини в день. Якщо втрата рідини не буде компенсуватися її прийомом, може розвинутися дегідратація — небезпечне ускладнення діареї. Вважається, що при діареї найкраще пити яблучний сік, чай і бульйон.
✔️Для того, щоб кишечник «відпочив», треба тимчасово виключити молочні продукти і важку їжу: овочі, кукурудзу, а також гострі страви.
✔️Для підтримки нормального рівня калію треба їсти банани, картоплю і м’ясо. Калій необхідний для нормальної роботи м’язів і інших органів. Відчувши такі симптоми, як нерегулярність серцебиття або судоми в ногах, потрібно терміново звернутися до лікаря.
✔️Шкіру навколо заднього проходу необхідно підтримувати чистою і досить зволоженою. Можна застосовувати «сидячі ванночки» після кожного відвідування туалету, а також змащувати шкіру в цій області лікарським кремом.

При появі крові або почастішання стільця більше трьох разів на добу — зверніться до лікаря.

3. Хіміотерапія може негативно впливати на статеве життя.
У жінок може бути порушення менструального циклу, в тому числі і тимчасова відсутність менструацій. Зниження секреції вагінальних слизових може створювати проблеми при статевому акті, але їх можна запобігти за допомогою спеціального гелю. У чоловіків в результаті лікування може знизитися кількість сперматозоїдів.
Не соромтесь обговорювати ці інтимні питання із лікарем.

4. Крім вищеописаних ускладнень існує ще цілий ряд органоспецифічних реакцій.
Пов’язано це із загальною і виборчої токсичністю різних хіміопрепаратів — кардіотоксичність, нефротоксичність, гепатотоксичність, нейротоксичність.

Не соромтеся пред’являти скарги на погіршення самопочуття і намагайтеся більш конкретно описувати зміни, які відчуваєте.

Аналіз і зіставлення суб’єктивних скарг з об’єктивними клінічними ознаками (результати аналізів, ЕКГ, специфічні симптоми, неврологічний статус) дозволять лікарю більш точно встановити ступінь токсичного ушкодження.

Іноді зустрічається вкрай низька толерантність до хіміопрепаратів, що призводить до необхідності переривання лікування.

Про інші побічні ефекти хіміотерапії ➡️читати далі

Facebook
Twitter