Побічні ефекти хіміотерапії #1

#Хіміотерапія — це лікування раку за допомогою специфічних лікарських препаратів, мета яких полягає у знищенні ракових клітин.

Хіміотерапія стала невід’ємним елементом лікування новоутворень і широко застосовується до, після, а іноді і під час операцій або променевої терапії.

В останні роки активно використовуються десятки протипухлинних препаратів, проте досі немає універсального засобу, який лікує більшість існуючих злоякісних пухлинах. Як правило, спектр дії тих чи інших ліків обмежується новоутвореннями декількох органів, а іноді пухлиною тільки одного органу.

Від лікаря залежить підбір ліків, вибір оптимальної дози, режиму і способу введення препаратів, що забезпечує можливість отримання найбільшого лікувального ефекту.

Які побічні дії хіміотерапії найчастіше зустрічаються у пацієнтів?

Випаданні волосся (алопеція)

Реакція волосся залежить від природи ліків. Не всі препарати призводять до втрати волосся. Тривалість цього явища може становити від декількох днів до тижнів. Але зазвичай волосся знову відновлюється.

Втрати волосся не можна запобігти, але є кілька способів, щоб пристосуватися до цього:

— носити головний убір, перуку або шиньйон;
— застосовувати м’який шампунь і кондиціонер для миття голови;
— не користуватися феном, щипцями та фарбами для волосся;
— вночі спати на шовковій наволочці для запобігання додаткового механічного тертя.

Поразка рота і горла

Можлива поява стоматиту, кандидозу та іншого грибкового ураження ротової порожнини. Також може з’явитися відчуття печіння у горлі, що призводить до ускладнень при ковтанні (дисфагії).

Дотримання щоденних гігієнічних правил і раннє виявлення описаних симптомів дозволяють значно пом’якшити ці ускладнення.

Але, не менш важливим є повноцінне калорійне і білково насичене харчування. Також. слід уникати кислих напоїв і гострих страв. При сухості слизової ротової порожнини, використовувати льодяники або шматочки льоду. Гаряча або занадто холодна їжа підсилює неприємні відчуття.

Нудота і блювання

У свідомості багатьох людей нудота є неминучим супутником хіміотерапії. Але це не так! Присутність даного побічного ефекту залежить від виду ліків, дози та індивідуальних особливостей хворого.

Під час і після хіміотерапії можуть виникати зміни апетиту. Також рекомендовано приймати їжу часто, але маленькими порціями.

За 1-12 год. до початку хіміотерапії приймати тільки рідку їжу. Це може бути яблучний сік, чай, м’ясний або курячий бульйон кімнатної температури.

Пам’ятайте, сучасна медицина має багато засобів, які дозволяють в рази зменшити побічні ефекти хіміотерапії. Але важливе своєчасне звернення до лікаря-хіміотерапевта.

Про інші побічні ефекти хіміотерапії ➡️читати далі